close

www.narodowysport.pl

#NicNieJestNieMożliwe

 

 

PASJA I PROFESJONALIZM

PROGRAM PROFILOWANIA KARIER

PROGRAM WSPARCIA SPORTOWCÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

NARODOWA FUNDACJA ROZWOJU SPORTU

IM.TADEUSZA PIETRZYKOWSKIEGO

MŁODY OLIMPIJCZYK

NARODOWA FUNDACJA ROZWOJU SPORTU im. Tadeusza Pietrzykowskiego

ZAPYTAJ O POMOC FUNDACJI

SPECJALIŚCI W ZAKRESIE TRENINGU WYCZYNOWEGO

01. TROCHʘ HISTORII

 

 

Narodowa Fundacja Rozwoju Sportu im. Tadeusza Pietrzykowskiego powstała w 2019 jako podmiot mający na celu wspieranie idei olimpijskiej, paraolimpijskiej oraz rozwoju karier sportowych. Patronem naszej Fundacji jest postać Tadeusza Pietrzykowskiego pseudonim. „Teddy” (ur. 8 kwietnia 1917 w Warszawie, zm. 17 kwietnia 1991 w Bielsku-Białej) – polski pięściarz, trener, nauczyciel wychowania fizycznego, żołnierz WP, jeden z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (nr obozowy 77). Karierę bokserską rozpoczął w 20-leciu międzywojennym jako gimnazjalista, trenując między innymi pod okiem słynnego Feliksa Stamma. Był wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. Po wybuchu II wojny światowej uczestniczył jako podchorąży Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu w obronie Warszawy. Po kapitulacji próbował na wiosnę 1940 r., przedostać się do Francji i wstąpić do formowanych tam wojsk polskich. Aresztowany przez Niemców w pobliżu granicy węgiersko-jugosłowiańskiej, przetrzymywany był kolejno w więzieniach w Muszynie, Nowym Sączu oraz Tarnowie, skąd został 14 czerwca tego samego roku, deportowany z pierwszym transportem więźniów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Do historii przeszedł przede wszystkim jako bokser toczący pojedynki w obozie koncentracyjnym. Pierwszą walkę stoczył w marcu 1941 r., wygrywając z byłym zawodowym mistrzem Niemiec w wadze średniej, Walterem Düningiem (walka nie miała oficjalnego charakteru, a Düning przerwał ją w momencie, gdy wynik przemawiał na korzyść Pietrzykowskiego). W Oświęcimiu Teddy stoczył według różnych szacunków od 40 do 60 walk, pokonując między innymi holenderskiego mistrza kraju w wadze półśredniej Leu Sandersa. Deportowany w 1943 r. do obozu Neuengamme, kontynuował walki bokserskie, ścierając się na ringu między innymi z niemieckim bokserem Schally Hottenbachem. W Neuengamme Pietrzykowski stoczył około dwudziestu walk. Wyzwolenia przez żołnierzy brytyjskich doczekał 15 kwietnia 1945 r. w obozie Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy.Był pierwowzorem bohatera noweli „Bokser i śmierć” Józefa Hena, na podstawie której słowacki reżyser Peter Solan zrealizował w 1962 r. film fabularny o tym samym tytule. Historia Tadeusza Pietrzykowskiego zostanie przedstawiona w powstającym filmie dokumentalnym o polskim boksie pt. „Ring Wolny” (źródło:
  1. Ring Wolny, www.facebook.com [dostęp 2018-01-20] (pol.).
  2. Making of walki Tadeusza Pietrzykowskiego z Walterem Dunningiem w filmie „Ring Wolny”.. Ring Wolny 2018-01-17.
  3. W Auschwitz dziadek walczył o życie pięściami, „plus.gazetawroclawska.pl”, 26 października 2016 [dostęp 2018-01-20] (pol.). )

 

02. NASZA OFERTA

 

 

Szanowni Państwo! Dziękujemy za zainteresowanie naszą Fundacją. Nasza działalność dotyczy obszaru sportu, historii, tradycji i kultury oraz dziedzictwa narodowego i ochrony środowiska naturalnego. Wspieramy rozmaite projekty w zakresie społecznej działalności eksperckiej w poszczególnych dziedzinach. Jesteśmy organizatorami i partnerami wielu przedsięwzięć związanych z promocją opisanych powyżej dziedzin oraz idei  integracji społecznej jak również aktywizacji i wsparcia środowisk osób wykluczonych, bezrobotnych, niepełnosprawnych, byłych sportowców jak również osób zaangażowanych w działalność na rzecz rozwoju osobistego i organizacyjnego. Jako organizacja pozarządowa wspieramy osoby starsze i zależne od pomocy osób trzecich w ramach społecznego wsparcia na rzecz walki z emidemią SARS COVid 19 na terenie RP. Naszą ofertę współpracy kierujemy do sportowców zarówno tych pełnosprawnych jak i sportowców z niepełnosprawnościami. Dołożymy wszelkich starań aby ich kariery rozwinęły się w sposób zadowalający i przyczyniły się do szeroko rozumianego rozwoju polskiego sportu. W tym celu współpracujemy z wieloma organizacjami krajowymi jak i międzynarodowymi, mecenasami sportu oraz sponsorami. 

  • merytoryczne wsparcie kadry szkoleniowej byłych i obecnych reprezentantów Polski w dyscyplinach olimpijskich i paraolimpijskich.
  • wsparcie formalno-prawne w ramach kancelarii prawnej.
  • wsparcie finansowe w ramach Narodowej Fundacji Rozwoju Sportu im. T. Pietrzykowskiego.
  • Indywidualny pakiet wspomagający rozwój osobisty i sportowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 g+ youtube mail

NA SKRÓTY:

 

O NAS

OFERTA

REALIZACJE

KONTAKT

DANE FIRMY:

 

adres

Adres:

ul. Lelewela 23/6, 

51-505 Wrocław

telefon

telefon:

725849802 - Biuro Dyrekcji

mail

e-mail:

sekretariat@narodowysport.pl

mh@narodowysport.pl